„Trump to dělá pro Ameriku,“ říkají i po útoku na Kapitol jeho příznivci. Jak přemýšlejí a proč mu propadli? To ve Spojených státech šest let zkoumal coby zpravodaj Českého rozhlasu Jan Kaliba. Ale nejen to. Zajímalo ho, jak na své americké občanství nahlížejí původní obyvatelé a jestli znají Vinnetoua. Ptal se, proč potomci černošských otroků mluví o přetrvávajícím rasismu a co prožívají ti, kdo se do USA snaží dostat přes jižní hranici. Témata, která hýbou Spojenými státy nejen v dobách vyhrocených prezidentských kampaní. „Hlasoval jsem pro něj, a teď toho každým okamžikem děsně lituju. Myslel jsem si, že republikáni v Kongresu na toho chlapa dohlédnou. Jenže náš ústavní systém kontroly a rovnováhy nezafungoval a pustili jsme se do jízdy na tygrovi,“ vysvětloval českému zpravodaji jeden z těch voličů Donalda Trumpa, kteří se od něj postupně odvrátili. Chcete-li lépe porozumět dění v USA, neměla by vás tato audiokniha minout.
Jan Kaliba (1983)
Jan Kaliba je dlouholetým reportérem Českého rozhlasu. Šest let (2017-2023) působil coby zpravodaj v USA a okolních zemích. Jeho reportáže ze Severní Ameriky dvakrát po sobě zvítězily v mezinárodní kategorii Reportáž na festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio. Před odjezdem do Washingtonu víc než deset let působil jako sportovní reportér a komentátor Radiožurnálu. Vysílal z olympijských her, z mistrovství světa, Evropy i evropských pohárů ve fotbale nebo z mezinárodních lyžařských závodů. S hercem Janem Jiráněm je spoluautorem audioknihy Stříbrní Chilané o generaci fotbalových vicemistrů světa 1962. Natočil rozhlasové dokumenty o šermíři Alexandru Choupenitchovi či o životním příběhu lyžaře a emigranta Jana Hudce. Je držitelem ocenění Novinářská křepelka pro mladé žurnalisty do 33 let. Jeho reportáž o pádu lyžaře Ondřeje Banka na MS 2015 se dostala mezi deset nejlepších v celosvětové soutěži AIPS Sport Media Awards. Spoluzaložil a pět let pomáhal vést a rozvíjet čtvrtletník pro fotbalovou kulturu Football Club. V současnosti se kromě USA a sportu tematicky věnuje především problematice změny klimatu.
David Miřejovský (1981)
Český novinář a reportér. Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a obor marketingová a sociální komunikace na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně V zahraniční redakci České televize působí od roku 2002. Je autorem zpravodajských dokumentů ČT24: Jemen, zapomenutá krize, Bulharsko na cestě do EU a Lech Kaczyński. Jako režisér spolupracoval na dokumentárních cyklech Na cestě a Kosmopolis. Deset let byl stálým zahraničním zpravodajem ČT na Slovensku, v Rusku a ve Spojených státech.