Kniha přibližuje život a tvorbu literárně a výtvarně neuvěřitelně nadaného pražského chlapce, který byl jako židovský míšenec v roce 1942 internován v terezínském ghettu. Zde se proslavil tvorbou časopisu Vedem. V Terezíně také kreslil a psal román. Později, v necelých 17 letech, byl zavražděn v plynové komoře koncentračního tábora Birkenau. Z textů, které zůstaly po Petrovi Ginzovi zachovány, i z výpovědí jeho přeživších kamarádů si lze učinit představu o šíři jeho zájmů, schopnostech i povaze. Zajímal se o literaturu, historii, malířství, zeměpis, filozofii, sociologii, ale také o technické obory. Měl smysl pro humor, a přitom odpovědnost, byl šikovný a obětavý. Shromažďování materiálů o Petru Ginzovi a přípravě knihy Princ se žlutou hvězdou se autor věnoval za podpory řady dalších lidí několik let. Vytvořil tak neuvěřitelně čtivý příběh, napínavý a navzdory tragickým reáliím prodchnutý nadějí a životem. Kniha v roce 2014 získala ocenění Zlatá stuha.
Své romány a povídky si Petr Ginz sám ilustroval. Z ilustrací k fantastickému románu pochází patrně i kresba, která se vydala na cestu do vesmíru.
Dne 16. 1. 2003 vylétl do vesmíru na palubě amerického raketoplánu Columbia první izraelský kosmonaut Ilan Ramon. Vzal s sebou do kosmu kopii Petrovy kresby Měsíční krajina (přesný název zní: Pohled z Měsíce na planetu Zemi) z r. 1942. Raketoplán při zpáteční cestě na Zemi shořel v atmosféře. Tragédie, kterou žádný člen posádky nepřežil, se odehrála 1. února 2003 – v den Petrových narozenin. V roce 2018 opět vylétla reprodukce kresby Měsíční krajina do vesmíru, tentokrát na Mezinárodní kosmickou stanici díky astronautovi Andrewu Feustelovi v Expedici 55.
František Tichý (1969)
Český pedagog a spisovatel, vystudoval pražskou přírodovědeckou fakultu. Od svých 16 let pracoval s dětmi a mládeží v rámci oddílu nebo jako vedoucí letních táborů. Je tvůr-cem alternativního výchovného systému kolektivní výchovy Přírodní škola, ředitelem Gymnázia Přírodní škola, autorem knih o pedagogice. Své dosavadní pedagogické zku-šenosti a inspirační zdroje shrnul a rozvedl v knize Výchova jako dobrodružství. Obsahuje jak teoretické části o výchově dětí a dospívajících, ale představuje i konkrétní doporu-čení. Je doplněná o autentická vyprávění a zkušenosti studentů a absolventů. V rámci školního projektu Terezínská štafeta se věnuje studiu a oživení odkazu chlapců a dívek internovaných za války v Terezíně i jejich vychovatelů. Kniha Transport za věčnost zís-kala cenu Magnesia Litera 2018 v kategorii „Litera za knihu pro děti a mládež“, čtenáři přibližuje na příběhu několika kamarádů život dětí v protektorátní Praze a terezínském ghettu.
Pavel Soukup (1948)
Po maturitě na SVVŠ Budějovická roce 1967 vystudoval fakultu žurnalistiky na Univerzi-tě Karlově v Praze a Divadelní fakultu AMU. Prošel divadly v Olomouci, Liberci a Měst-skými divadly pražskými. Později se stal členem souboru Hudebního divadla v Karlíně. Jako dabér propůjčil svůj hlas hereckým osobnostem jako Arnold Schwarzenegger, Ro-bin Wiliams, Gérard Depardieu, Michael Douglas, Harrison Ford, Bruce Willis, Robert Redford nebo Sylvester Stallone. Svým zajímavým, melodickým hlasem doprovodil mnoho dokumentů.
Daniel Krejčík (1994)
Český filmový, divadelní a dabingový herec. Narodil se v Mladé Boleslavi do rodiny majite-lů pohřebního ústavu. Po maturitě na gymnáziu nastoupil jako herec do Divadla v Řeznické, kde účinkoval například po boku Vilmy Cibulkové v představení Leni, oceněném Thálií. Hrál v Divadle v Celetné, v La Fabrice. Od roku 2019 je členem Divadla na Fidlovač-ce. Patří k často obsazovaným dabingovým hercům, nadaboval a nazpíval přes osm set různých filmových a televizních titulů. Televizní diváci ho znají ze seriálů Ordinace v Růžové zahradě, Dáma a Král, Polda, Specialisté, V.I.P. vraždy. Byl nominovaný na Cenu Thálie, Cenu divadelní kritiky a Cenu Františka Filipovského.