Kapela Gothart přichází s novou kolekcí autorsky zpracovaných lidovek posbíraných napříč celým Balkánem. Poklidné vody worldmusic rozčeří bouře samplů, živelného zpěvu a nespoutaných rytmů. Gothart se tak pouští na průzkum v Čechách neprobádané oblasti crossoveru elektroniky s balkánskou hudbou.
Gothart je snad jediná z českých kapel, která mixuje balkánské rytmy s novátorským hudebním myšlením a elektronikou. Balkánské dechovky jsou dnes světovým trendem, ale u českého publika jim cestu prošlapal Gothart. Zatímco na předchozích albech skupina experimentovala s funkovou dechovou sekcí či s opojným "rakija'n'rollem", jeho nejnovější CD Rakioactive představuje unikátní propojení elektroniky s balkánskými tradicemi. Gothart ale postupuje opačným směrem než rutinní DJové, pro které je elektronika efektním pozlátkem. Pulsující hypnotický zvuk Rakioactive lze spíš přirovnat k albům krále africké hudby Salifa Keity či alžírského rebela Khaleda: tóny tradičních nástrojů vytvářejí pevnou skořápku, kterou vyplňuje třaskavá směs elektronických rytmů a textur. Nové album překvapí i repertoárovou šíří - vedle osvědčených bulharských a makedonských písní je tu i jedna z řecké osady na pobřeží Afriky.
Tvrdit, že skupina Gothart hraje hudbu z Balkánu, zdaleka nevystihuje celou pravdu: Gothart se snaží své posluchače přesunout do balkánské reality se vším všudy. Skupina je pověstná živelnými koncerty, které kulminují taneční balkánskou horečkou.
Skladby
01. Buzeqesh goca (Albania)
02. Elaj sedni (Macedonia)
03. I trata mas i kourelou (Greece)
04. Dve nevesti (Macedonia)
05. More aresah si (Bulgaria)
06. Chaje shukarije (Gipsy)
07. Gio-Mario (Greece / Eritrea)
08. Sivy-grivy galabe (Macedonia)
09. Mišino oro (Bulgaria)
10. Cine-a pus carciuma-n drum (Romania)
11. Kali phuv (Gipsy)
12. Snoshti pominah (Macedonia)
13. Lule malesore (Albania)
14. Oj, devojče (Macedonia)